У лютому 9-10, 1942 р . Митрополит Діонісій Валединський благословив зібрання Українського єпископату в Пінську (Білорусія) на Перший синод українських канонічних єпископів Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ), який відновив канонічні зв'язки і єднання із Вселенським Патріархом Константинополя .
На цьому історичному синоді Архієпископами Полікарпом Сікорським і Олександром Іноземцем були висвячені в єпископи: архімандрит Никанор Абрамович (9-лютого) і архімандрит Ігор Губа (10 лютого).
Митрополит Діонісій Валединський призначив служити архієпископа Полікарпа з повною адміністративною відповідальністю в м. Київ.
9-13 Травня 1942 з благословення Митрополита Діонісія в Кафедральному соборі Андрія Первозваного під головуванням архієпископів Никанора Абрамовича та Ігоря Губи продовжилися в Києві висвячення нових єпископів УАПЦ:
єпископа Фотія Тимощука керуючим Чернігівським (9 травня).
єпископа Мануїла Тарковського керуючим Білоцерківським (10 травня).
єпископа Михаїла Хорошого керуючим Єлизаветградським (12 травня).
єпископа Мстислава Скрипника керуючим Переяславським (14 травня).
єпископа Сильвестра Гаєвського керуючим Люблінським (16 травня).
єпископа Григорія Огійчука керуючим Житомирським (17 травня).
Митрополит Діонісій Валединський, Архієпископи Олександр і Полікарп затвердили рішення цього Собору.
У 1943 році були висвячені такі єпископи: єпископ В'ячеслав Лисицький керуючий Дубновським (13 вересня); єпископ Сергій Охотенко керуючий Мелітопольським (1 серпня).
У 1944 році були висвячені такі єпископи:
єпископ Геннадій Шиприкевич керуючим Дніпропетровським (24 травень); єпископ Володимир Малець керуючим Черкаським (23 червня); єпископ Платон Артем'юк керуючим Рівненським (2 серпня).
|
Собор єпископів УАПЦ в Пінську (1942 р.). На цьому (першому) Соборі УАПЦ сидять зліва направо: архієп. Олександр Іноземців та архієп. Полікарп Сікорський, пізніше митрополит УАПЦ. Стоять зліва направо: архієп. Никанор Абрамович ( кер. Чигиринський та архієп. Київський), кер. Юрій з Берестя Литовського та архієп. Ігор Губа (архієп. Уманський).
|
|
У 1944 р. багато єпископів УАПЦ, рятуючись від переслідувань, переїхали до Західної Німеччини, деякі згодом емігрували до США, де й очолили різні юрисдикції УАПЦ. Архієпископ Григорій Огійчук очолив УАПЦ на принципах соборноправності. УАПЦ в Україні була зліквідована радянським режимом з допомогою Московського патріархату. Тіж з ієрархії та духовенства УАПЦ, хто не захотів приєднатися до сталінської більшовицько-енкаведистської Російської Церкви, були вбиті або ж вислані в концтабори. У наступні роки такаж доля спіткала й Українську Греко-Католицьку Церкву в Західній Україні і в Закарпатті.
У листопаді 2002 року канонічна ієрархія УАПЦ другого відродження з ласки Божої почала свій процес повернення до України згідно з каноном 18 VI Вселенського Собору. Першим прибув до України канонічно висвячений по апостольській спадкоємній лінії Митрополита Діонісія Валединського Митрополит Мойсей Кулик, який у 2002 р. був призначений Собором єпископів канонічної УАПЦ-Соборноправної Митрополитом Київським і всієї Руси-України. Владика Мойсей ще на початку 90 року одним із перших почав третє відродження УАПЦ в Україні. І як митрополичий адміністратор в Хмельницькій, Вінницькій і Житомирській областях заснував близько двохсот громад УАПЦ. (Більшість перших священиків УАПЦ 90-го року пам'ятає його як протодиякона при інтронізації Патріарха Мстислава, з благословення якого о. Олег Кулик в 1990р. був висвячений у сан священика). |
Собор єпископату УАПЦ другої формації , зібраний у Варшаві в березні 1944 року. Посередині в білих клобуках: митр. Діонісій Валединський та митр. Полікарп Сікорський , Голова УАПЦ з 1942 року.
|
Другий Собор єпископату УАПЦ в еміграції (Еслінген, Німеччина, 1946 рік) Сидять зліва направо: архієп. Геннадій Шиприкевич , архієп. |
Ігор Губа , митр. Полікарп Сікорський , голова УАПЦ в еміграції , архієп. Михаїл Хороший , єп. Сильвестр Гаєвський . Стоять зліва направо : єп. Григорій Огійчук , п . Володимир Малець ,єп. Мстислав Скрипник та єп. Платон Артем'юк .
|
За віддане служіння відродженню УАПЦ на Поділлі, органами КДБ був переслідуваний (у міліції зареєстровано 16 спроб убити його і рідних). На запрошення Патріарха Мстислава отець Олег виїхав до США, де продовжував своє служіння в УАПЦ. Коли ж ієрархи УАПЦ у США зрадили справі Патріарха Мстислава, українському народові і пішли під омофор Константинопольського Патріарха Варфоломія I, Владика Мойсей (тоді прот. о. Олег) залишив зрадників з украденою від України Церквою і заснував у США православну громаду з новоприбулих емігрантів з України. Але любов до стражденної України і бажання служити своєму народу, навчаючи людей жити щасливо в гармонії з Богом, повернула його на Батьківщину вже Митрополитом канонічної УАПЦ і спадкоємцем Томасу 1924р. для розвитку законної канонічної автокефальної Церкви і сприяння всесвітньому визнанню її Православними Церквами. ( У нинішній ситуації з Українською Церквою необхідно розуміти, що визнання Філаретової імперії УПЦ- КП і його анафемованих висвят з 1997 року, не станеться і за 1000 літ. Вселенський Патріарх і Православні Церкви світу визнають анафему-прокляття матері - Російської Православної Церкви проти мирянина М. Денисенка, колишнього митрополита Філарета, як канонічно аргументовану і досі не задовольнили його (Філарета) апеляцію.
Місія повернення до України канонічної УАПЦ: : на канонічній основі розпочати процес єднання всіх Церков Православної віри в одну Соборну Українську Церкву, відродити правдиву духовність Христової Церкви, остерігаючись московсько - філаретівської закваски, і висвятити канонічний собор єпископів, які матимуть канонічне відношення до Томасу 1924 року, як правонаступники цього Томасу, маючи для цього історично документальну спадкоємність, щоб у майбутньому, коли утвердиться Українська Церква, відродити православні канонічні зв'язки з канонічними Православними Церквами світу. Ласка Божа для України в тому, що не всі канонічні архієреї діаспори, перейшли в рабську юрисдикцію до Константинопольського Патріарха, але залишилися й патріоти, щоб послужити духовно-канонічним інтересам Української Церкви для створення однієї Української Соборної Церкви. Це те, заради чого боролися й проливали свою кров святі мученики, архієреї, духовенство і вірні Української Автокефальної Православної Церкви. |
Владика Григорій Огійчук (третій ліворуч), митрополити Олександр Іноземців і Полікарп Сікорський, єпископ Мcтислав Скрипник (пізніше Патріарх України, четвертий праворуч). Cобор Ієрархів УАПЦ, Німеччина, 1947р.
Сидять зліва направо: архієп. Канадійський Михаїл Хороший, архієп. Уманський Ігор Губа, митр. Полікарп Сікорський, архієп. Олександр Іноземців, архієп. Никанор Абрамович, єп. Мстислав Скрипник, єп. Сильвестр Гаївський. Стоять зліва направо: єп. Платон Артемюк, проф. Власовський, архієп. Геннадій Шиприкевич, єп. Володимир Малець, протопресвітер Д.Бурко і духовенство.
|